Winners 2017
GOLDEN MASK WINNERS
(season 2015 - 2016)
-
DRAMA
- RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow best small scale production
- MAGADAN/CABARET, Theatre OKOLO, Moscow best director
- Andrei MOGUCHY - THE STORM, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg best actress
- Yevgenia SIMONOVA (Sofia Tolstaya) - RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow best actor
- Danila KOZLOVSKY(Hamlet) - HAMLET, Maly Drama Theatre –Theatre of Europe, St. Petersburg best supporting actress
- Elena NEMZER (Pantalona) - THE RAVEN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg best supporting actor
- Holger MUENZENMAIER (Deacon) - ONCE UPON A TIME, Drama Theatre, Sharypovo best designer
- Nikolai ROSHCHIN - THE RAVEN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg best costume designer
- Elena SOLOVYOVA - SHIP OF FOOLS, Theatre Gran (Edge), Novokuibyshevsk best light designer
- Alexander MUSTONEN - THE BALD-HEADED CUPID, TYuZ, Moscow
- Marius IVAŠKEVIČIUS - RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow
- KOLYA`S COMPOSITION, Producer Centre KontArt, St. Petersburg best director
- Natalia PAKHOMOVA - THE TALE WITH CLOSED EYES HEDGEHOG IN THE FOG, Moscow Puppet Theatre best designer
- Viktor ANTONOV - THE IRON, Karelia Puppet Theatre, Petrozavodsk best actress/actor
- Anna SOMKINA, Alexander BALSANOV - KOLYA`S COMPOSITION, Producer Centre KontArt, St. Petersburg
- Igor VOLKOV, Vitaly KOVALENKO, Elena VOZHAKINA – actors in the performance of ON THE OTHER SIDE OF THE CURTAIN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- The cast in the performance of THREE SISTERS, Theatre Krasny Fakel (Red Torch), Novosibirsk
- RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow best conductor
- Teodor KURENTZIS - LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm best director
- Richard JONES - RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow best actress
- Nadezhda PAVLOVA (Violetta Valéry) - LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm best actor
- Liparit AVETISYAN (Le Chevalier des Grieux) - MANON, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg contemporary dance/best production
- EVERY DIRECTION IS NORTH, Ballet Moskva, Moscow best conductor
- Pavel KLINICHEV - ONDINE, Bolshoi Theatre, Moscow best balletmaster/best choreographer
- Anton PIMONOV - VIOLIN CONCERTO NO 2, Mariinsky Theatre, St. Petersburg best actress
- Viktoria TERESHKINA - VIOLIN CONCERTO NO 2, Mariinsky Theatre, St. Petersburg best actor
- Igor BULYTSYN (Mercutio) - ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- THE DRAYMAN AND THE KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- best conductor
- Andrei ALEKSEEV - BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg best director
- Roman FEODORI - THE DRAYMAN AND THE KING, TYuZ, Krasnoyarsk best actress
- Maria BJORK (Sonya) - CRIME AND PUNISHMENT, Musical Theatre, Moscow best actor
- Viktor KRIVONOS (Apollon Apollonovich Ableukhov) - BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg best supporting actor
- Vladimir GALCHENKO (Prince Serpukhovskoi) - THE STORY OF A HOARSE, Drama Theatre, Samara
- Eduard ARTEMIEV - CRIME AND PUNISHMENT, Musical Theatre, Moscow
- Etel IOSHPA - SALOME, New Opera, Moscow
- Elena TURCHANINOVA - THE SNOW MAIDEN, Stary Dom (Old House) Theatre, Novosibirsk
- Robert WILSON - LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
- HERACLES, Bashkir Opera and Ballet Theatre, Ufa
- THE_MARUSYA, Dialog Dance, Kostroma
- THE SNOW MAIDEN, Stary Dom (Old House) Theatre, Novosibirsk
best large scale production
BEST PLAYWRIGHT
PUPPETRY
best production
Drama and Puppet Theatre Jury`s Special Award
OPERA
best production
BALLET/ CONTEMPORARY DANCE
ballet/best production
OPERETTA/MUSICAL
best production
BEST COMPOSER
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER
Musical Theatre Jury`s Special Award
INNOVATION
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Oleg Tabakov, Moscow
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Vladimir Etush, Moscow
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Irina Bogachyova, St. Petersburg
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Nikolai Marton, St. Petersburg
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Aigum Aigumov, Makhachkala
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Andrei Borisov, Yakutsk
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Georgy Kotov, Omsk
CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Rezo Gabriadze, Tbilisi, Georgia
SUPPORT OF RUSSIAN THEATRE ART – Art, Science and Sport Charity Foundation