ЗОЛОТАЯ МАСКА - ФЕСТИВАЛЬ И ПРЕМИЯ

Russian Case 2020

Dear friends of the Golden Mask Festival,

Given the risks related to the coronavirus pandemic and the need to take every possible effort to prevent further spread of COVID-19, and in view of the measures imposed by the Mayor of Moscow on March 16, we had to take a hard decision to cancel the Golden Mask Festival performances from March 17 till April 10, 2020.

Meanwhile we are trying to find the best possible way to take the competition process further so that finally the Jury could come up with the list of Golden Mask winners in the season 2018-2019.

For the same reasons the Russian Case programme scheduled for 2-7 April, 2020, has been cancelled. We look forward to seeing our RC guests next April and wish you and your close ones to stay in good health!

RUS/ENG

Curators:
Dina Goder
Theatre researcher, theatre critic, animation critic, head and lecturer at the School of Cultural Journalism (St. Petersburg PRO ARTE Foundation for Culture and Arts ), program director of the Big Cartoon Festival, author of the Internet Project Stengazeta.net, member of the Commission for Theatre Critics and Theatre Research of the RF Theatre Union.
Elizaveta Spivakovskaya
Theatre researcher, theatre critic and curator. Selector of the Fringe program for the Lubimovka Young Playwrights Festival. Contributor to the Theatre Magazine and St. Petersburg Theatre Magazine. Student of the master’s program for Choreography and Performance at the Institute for Applied Theatre Studies, Giessen, Germany.
Anastasia Pauker
Theatre researcher, theatre critic, columnist at the Afisha Daily, St. Petersburg Theatre Magazine, RBK, Theatre Magazine and Colta portal.
 


LIST OF GUESTS

PROGRAMME

Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
Lev Rubinshtein
52


Teatr.doc, Moscow
Olga Shilyaeva
28 DAYS


“The SOSO Daughters” Independent Theatre Project, Moscow
Based on Tampa Melashvili
A COUNTING RHYME


Creative Association “Alif”/Centre of Creative Projects “Inclusion”, Kazan
Based on poetry by Gabdulla Tukai
ALLUKI


Producer Leonid Roberman and Museum of Moscow represent the Dmitry Krymov project, Moscow
Based on historic Alexander Pushkin`s drama “Boris Godunov”
BORIS


Meyerhold Centre, Moscow
CARIES OF CAPITALISM


Krasny Fakel (Red Torch) Theatre, Novosibirsk
Maxim Gorky, stage adaptation by Olga Fedyanina
CHILDREN OF THE SUN


“Priyut Komedianta” Theatre, St. Petersburg
Based on Fyodor Dostoevsky
CRIME AND PUNISHMENT


Binary Biotheatre, Moscow
DEVIL COMEDY


Theatre of Nations, Moscow
Based on Roman Mikhailov
A TALE OF THE LAST ANGEL


V. Privalova Independent Project, Moscow
Yevgeny Kazachkov
HELLO, MOM


Theatre of Nations, Moscow
Ivan Vyrypaev
IRAN CONFERENCE


RAMT, Moscow
Carlo Gozzi
LA ZOBEIDE


Non-Normative Plastics Theatre, St. Petersburg book
Based on Anna Starobinets`s book
LOOK AT HIM


Yan Duyvendak “Dreams Come True” Association, Geneva, and “Tochka Dostupa” (Point of Access) Festival, St. Petersburg
PLEASE CONTINUE (HAMLET)


Dmitry Brusnikin School, Theatre Union of RF, Praktika Theatre, Moscow
Andrei Stadnikov based on Alexander Galich`s biography
RIGHT TO REST


TRU Theatre, St. Petersburg
Alexander Artyomov,
Nastasia Khrushchyova
RUSSIAN A.A-B-C BOOK


Moscow Art Theatre
Dmitry Krymov based on Leo Tolstoi`s novel “Anna Karenina”
SERYOZHA


N. Sukonkina Theatre Company and Theatre Union of RF, Moscow
SILENCE. DEDICATION TO EDITH PIAF


Coproduction of Praktika Theatre and Brusnikin School, Moscow
Based on Vladimir Sorokin`s play
SPIN


Chekhov Center, Yuzhno-Sakhalinsk
Based on Alexander Ostrovsky
THE STORM


Stanislavsky Electrotheatre, Moscow
Based on William Blake`s poem “The Book of Thel” and Fyodor Dostoevsky`s “Demons”
THE BOOK OF SERAPHIM

Drama Theatre, Omsk
Yevgeny Shvarts
THE DRAGON


GULAG History Museum, Teatr Predmeta, Moscow
Mihhail Plutahhin, Petr Volkov
THE OBSERVERS


Invisible Moscow Сompany
Egor Matveev, Katrin Reshetnikova, Alisa Bulatova
INVISIBLE MOSCOW
(off programme)