Winners 2019
GOLDEN MASK WINNERS
(season 2017 - 2018)
-
DRAMA
- AN OPTIMISTIC TRAGEDY. A FAREWELL BALL, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- PIANISTS, Theatre “Globus”, Novosibirsk
- Kirill SEREBRENNIKOV - LITTLE TRAGEDIES, Gogol Center, Moscow
- Daria MOROZ - Tuzenbakh, THREE SISTERS, Moscow Art Theatre
- Kamil TUKAEV - Creon, ANTIGONE, Chamber Theatre, Voronezh
- Valeria PROKOP - SECOND-HAND TIME, Drama Theatre, Omsk
- Anton PAKHOMOV - Pyotr Kuzmich Ryazaev, THE OLD HOUSE, Playwright and Director Centre, Moscow
best designer - Ksenia PERETRUKHINA - UTOPIA, Theatre of Nations, Moscow
- Alexander SHISHKIN - THREE FAT MEN. EPISODE 1. REBELLION / EPISODE 2. THE IRON HEART, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Dmitry ZIMENKO (MITRICH) - ROSENCRANTZ AND GUILDENSTERN ARE DEAD, Drama Theatre, Krasnoyarsk
- Mikhail DURNENKOV - UTOPIA, Theatre of Nations, Moscow
- PETIT FOURS, Kukfo Theatre, St. Petersburg
- Yana TUMINA - THE GERDA`S ROOM, Theatre “Osobnyak” (Mansion) and Yana TUMINA Theatre Laboratory, St. Petersburg
- Kira KAMALIDINOVA - THE VILLAGE OF TIGHTROPE WALKERS, Open Space Company, St. Petersburg
- Alisa OLEINIK - Gerda, THE GERDA`S ROOM, Theatre “Osobnyak” (Mansion), St. Petersburg
- Authors of the performance of MOTHERLAND – “The Experiment which became a Discovery”
- Bashkir Drama Theatre, Ufa – “Staging Reading of the Novel ZULEIKHA OPENS HER EYES by Guzel Yakhina
- JEANNE AU BÛCHER, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Filipp CHIZHEVSKY - IL TRIONFO DEL TEMPO E DEL DISINGANNO, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Katie MITCHELL - ALCINA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Natalia MURADYMOVA (Kostelnička Buryjovka) - JENUFA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Vince YI (Piacere) - IL TRIONFO DEL TEMPO E DEL DISINGANNO, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- NUREEV, Bolshoi Theatre, Moscow
- MINUS 16, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Pavel KLINICHEV - ROMEO AND JULIET, Bolshoi Theatre, Moscow
- Yury POSOKHOV - NUREEV, Bolshoi Theatre, Moscow
- Yekaterina KRYSANOVA (Juliet) - ROMEO AND JULIET, Bolshoi Theatre, Moscow
- Vyacheslav LOPATIN (The Pupil) - NUREEV, Bolshoi Theatre, Moscow
- ROMAN HOLIDAY, Musical Theatre, Novosibirsk
- Valery SHELEPOV - VYNIL, Musical Theatre, Krasnoyarsk
- Filipp RAZENKOV - ROMAN HOLIDAY, Musical Theatre, Novosibirsk
- Yulia DYAKINA (Eurydice) - ORPHEUS & EURYDICE, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
- Igor LADEISHCHIKOV (Charon) - ORPHEUS & EURYDICE, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
- Agata VAVILOVA (Luisa Vampa) - COUNT OF MONTE-CRISTO, Musical Comedy Theatre, St. Petersburg
- Vladimir RANNEV - PROSE, Stanislavky Electrotheatre, Moscow
- Romeo CASTELLUCCI - JEANNE AU BÛCHER, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Maria TREGUBOVA - RUN, ALICE, RUN, Taganka Theatre, Moscow
- Sergei VASILIEV - PROSE, Stanislavky Electrotheatre, Moscow
- Creative team of the ballet of PAQUITA (Alyona Pikalova, Elena Zaizeva, Fyodor Lednyov, Yury Krasavin, Vyacheslav Samodurov, Pavel Gershenzon, Sergei Vikharev), Ural Opera Ballet, Yekaterinburg – “The Best Event of the Petipa Year”
- JACOB`S DREAMS, OR A SCARY PLACE, Fund of Modern Art Support “Living City” and Development Foundation of Performing Art of the Republic of Tatarstan “Sfortsando”, Kazan – “For Mastery of Historic Materials by the Means of Modern Composition and Direction”
- FAIRYLAND, “18+” Theatre, Rostov-on-Don
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART - Elina Bystritskaya, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART - Vladimir Vasiliev, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART - Vadim Gaevskiy, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Alexander Gelman, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART - Yury Drozhnyak, Krasnodar
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART - Alexander Zbruev, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Vasiliy Lanovoi, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART - Vera Karpova, Saint-Petersburg
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART - Gabriela Komleva, Saint-Petersburg
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Stanislav Lyubshin, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Inna Churikova, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Vladimir Fedoseev, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Leonid Kheifets, Moscow
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Yevgeny Shokhin, Kemerovo
- CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Ivan Ulanov, Elista, Republic of Kalmykia
- CONTRIBUTION OF FOREIGN THEATRE WORKER TO THEATRE ART - Declan Donnellan, Great Britain
best large scale production
best small scale production
best director
best actress
best actor
best supporting actress
best supporting actor
best costume designer
best light designer
DRAMA/BEST PLAYWRIGHT
PUPPETRY
best production
best director
best designer
best actor
DRAMA AND PUPPET THEATRE JURY`S SPECIAL AWARD
OPERA
best production
best conductor
best director
best actress
best actor
BALLET/ CONTEMPORARY DANCE
ballet/best production
contemporary dance/best production
best conductor
best balletmaster/best choreographer
best actress
best actor
OPERETTA/MUSICAL
best production
best conductor
best director
best actress
best actor
best supporting actress/ actor
BEST COMPOSER
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER
MUSICAL THEATRE JURY`S SPECIAL AWARD
INNOVATION