Nominees 2017
GOLDEN MASK NOMINEES
(season 2015 - 2016)
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
(season 2015 - 2016)
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
- THE RAVEN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- HAMLET, Maly Drama Theatre –Theatre of Europe, St. Petersburg
- THE STORM, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- UNCLE VANYA, Transpolar Drama Theatre, Norilsk
- ENOUGH STUPIDITY IN EVERY WISE MAN, Teatr-Teatr, Perm
- THE BALD-HEADED CUPID, TYuZ, Moscow
- EMPTINESS, TYuZ, Tver
- RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow
- DUCK HUNTING, Et Cetera Theatre, Moscow
- THE SEAGULL. A SKETCH, Volkov Drama Theatre, Yaroslavl
- AK AND HUMANITY, Chamber Theatre, Voronezh
- INTERROGATION, TYuZ, Khabarovsk
- UNCLE VANYA, Chamber Theatre, Voronezh
- ONCE UPON A TIME, Drama Theatre, Sharypovo
- A COUNTRY DOCTOR'S NOTEBOOK, Masterskaya Theatre, St. Petersburg
- THE STONE, Theatre On Vasilievsky, St. Petersburg
- KIRA GEORGIEVNA, Studio of Theatre Art, Moscow
- SHIP OF FOOLS, Theatre Gran (Edge), Novokuibyshevsk
- MAGADAN/CABARET, Theatre OKOLO, Moscow
- MARIA, Drama Theatre, Omsk
- PACIFICATION. TELEUT SHORT STORIES, Drama Theatre, Kemerovo and Artistic Group KultProekt, Moscow
- ON THE GRASS OF THE YARD, Mayakovsky Theatre, Moscow
- IT'S NOT ALL SHROVETIDE FOR THE CAT , Mossoviet Theatre, Moscow
- ON THE OTHER SIDE OF THE CURTAIN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- LAST RENDEZVOUS IN VENICE, School of Dramatic Art, Dmitry Krymov Laboratory, Moscow
- THE TRIAL, Dramatic Theatre Paraphrase, Glasov
- SASHA, TAKE OUT THE RUBBISH, Meyerhold Centre, Moscow
- THREE SISTERS, Theatre Krasny Fakel (Red Torch), Novosibirsk
- Talgat BATALOV, EMPTINESS, TYuZ, Tver
- Anton BEZYAZYKOV, PACIFICATION. TELEUT SHORT STORIES, Drama Theatre, Kemerovo and Artistic Group KultProekt, Moscow
- Denis BOKURADZE, SHIP OF FOOLS, Theatre Gran (Edge), Novokuibyshevsk
- Mikhail BYCHKOV, UNCLE VANYA, Chamber Theatre, Voronezh
- Lev DODIN, HAMLET, Maly Drama Theatre –Theatre of Europe, St. Petersburg
- Dmitry EGOROV, AK AND HUMANITY, Chamber Theatre, Voronezh Sergei ZHENOVACH, KIRA GEORGIEVNA, Studio of Theatre Art, Moscow
- Andrii ZHOLDAK, ON THE OTHER SIDE OF THE CURTAIN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Svetlana ZEMLYAKOVA, ON THE GRASS OF THE YARD, Mayakovsky Theatre, Moscow
- Mindaugas KARBAUSKIS, RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow
- Grigory KOZLOV, A COUNTRY DOCTOR'S NOTEBOOK, Masterskaya Theatre, St. Petersburg
- Dmitry KRYMOV, LAST RENDEZVOUS IN VENICE, School of Dramatic Art, Dmitry Krymov Laboratory, Moscow
- Timofei KULYABIN, THREE SISTERS, Theatre Krasny Fakel (Red Torch), Novosibirsk
- Yevgeny MARCHELLI, THE SEAGULL. A SKETCH, Volkov Drama Theatre, Yaroslavl
- Boris MILGRAM, EN, OUGH STUPIDITY IN EVERY WISE MAN, Teatr-Teatr, Perm
- Andrei MOGUCHY, THE STORM, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Vladimir PANKOV, DUCK HUNTING, Et Cetera Theatre, Moscow
- Yury POGREBNICHKO, MAGADAN/CABARET, Theatre OKOLO, Moscow
- Nikolai ROSHCHIN, THE RAVEN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Viktor RYZHAKOV, SASHA, TAKE OUT THE RUBBISH, Meyerhold Centre, Moscow
- Damir SALIMZYANOV, THE TRIAL, Dramatic Theatre Paraphrase, Glasov
- Konstantin SOLDATOV, ONCE UPON A TIME, Drama Theatre, Sharypovo
- Mikhail TYCHININ, INTERROGATION, TYuZ, Khabarovsk
- Denis KHUSNIYAROV, THE STONE, Theatre On Vasilievsky, St. Petersburg
- Georgy TSKHVIRAVA, MARIA, Drama Theatre, Omsk
- Viktor SHAMIROV, IT'S NOT ALL SHROVETIDE FOR THE CAT, Mossoviet Theatre, Moscow
- Pyotr SHERESHEVSKY, UNCLE VANYA, Transpolar Drama Theatre, Norilsk
- Genrietta YANOVSKAYA, THE BALD-HEADED CUPID, TYuZ, Moscow
- Linda AKHMETZYANOVA, Irina, THREE SISTERS, Theatre Krasny Fakel (Red Torch), Novosibirsk
- Tatiana BABENKOVA, Sonya, UNCLE VANYA, Chamber Theatre, Voronezh
- Marina BABOSHINA, Felzen, MARIA, Drama Theatre, Omsk
- Margarita ILICHEVA, Elena Andreevna, UNCLE VANYA, Transpolar Drama Theatre, Norilsk
- Lyubov MAKEEVA, Kisa, THE STONE, Theatre On Vasilievsky, St. Petersburg
- Vera PANFILOVA, Valka, ON THE GRASS OF THE YARD, Mayakovsky Theatre, Moscow
- Ksenia RAPPOPORT, Gertrude, HAMLET, Maly Drama Theatre –Theatre of Europe, St. Petersburg
- Anastasia SVETLOVA, Arkadina, THE SEAGULL. SKETCH, Volkov Drama Theatre, Yaroslavl
- Yevgenia SIMONOVA, Sofia Tolstaya, RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow
- Yuliya KHLYNINA, Nina Zarechnaya, THE SEAGULL. SKETCH, Volkov Drama Theatre, Yaroslavl
- Maria SHASHLOVA Kira Georgievna, KIRA GEORGIEVNA, Studio of Theatre Art, Moscow
- Maxim BLINOV, A COUNTRY DOCTOR'S NOTEBOOK, Masterskaya Theatre, St. Petersburg
- Igor VOLKOV, Vershinin, ON THE OTHER SIDE OF THE CURTAIN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Denis GANIN, Astrov, UNCLE VANYA, Transpolar Drama Theatre, Norilsk
- Andrei IVANOV, Dima, EMPTINESS, TYuZ, Tver
- Vitaly KOVALENKO, Kulygin, ON THE OTHER SIDE OF THE CURTAIN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Danila KOZLOVSKY, Hamlet, HAMLET, Maly Drama Theatre –Theatre of Europe, St. Petersburg
- Andrei NOVIKOV, Astrov, UNCLE VANYA, Chamber Theatre, Voronezh
- Anton PAKHOMOV, Zilov, DUCK HUNTING, Et Cetera Theatre, Moscow
- Sergei REBRIY, Voinitsky, UNCLE VANYA, Transpolar Drama Theatre, Norilsk
- Yevgeny STEBLOV, Ermil Zotych Akhov, IT'S NOT ALL SHROVETIDE FOR THE CAT, Mossoviet Theatre, Moscow
- Kamil TUKAEV, Voinitsky, UNCLE VANYA, Chamber Theatre, Voronezh
- Alexander FILIPPENKO, Richard, LAST RENDEZVOUS IN VENICE, School of Dramatic Art, Dmitry Krymov Laboratory, Moscow
- Lilia ZAGORSKAYA, Emcee, MAGADAN/CABARET, Theatre OKOLO, Moscow
- Maria LAVROVA, Feklusha, wanderer, THE STORM, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Anastasia MAIZINGER, Cleaning woman, AK AND HUMANITY, Chamber Theatre, Voronezh
- Elena NEMZER, Pantalona, THE RAVEN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Tatiana ORLOVA , Aksinia, Chertkov, RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow
- Alexander GONCHARUK, Dymshits, MARIA, Drama Theatre, Omsk
- Sergei KURYSHEV, Horatio, HAMLET, Maly Drama Theatre –Theatre of Europe, St. Petersburg
- Holger MUENZENMAIER, Deacon, ONCE UPON A TIME, Drama Theatre, Sharypovo
- Anatoly PETROV, Kuligin, THE STORM, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Damir SALIMZYANOV, Titorelli, the Painter, Instruction Judge, THE TRIAL, Dramatic Theatre Paraphrase, Glasov
- Konstantin TELEGIN, Solyony, THREE SISTERS, Theatre Krasny Fakel (Red Torch), Novosibirsk
- Maxim FOMIN, Person from the theater, Fadeev, THE YOUNG GUARD, Masterskaya Theatre, St. Petersburg
- Femistokl ATMADZAS, UNCLE VANYA, Transpolar Drama Theatre, Norilsk
- Sergei BARKHIN, THE BALD-HEADED CUPID, TYuZ, Moscow
- Alexander BOROVSKY, LAST RENDEZVOUS IN VENICE, School of Dramatic Art, Dmitry Krymov Laboratory, Moscow
- Oleg GOLOVKO, THREE SISTERS, Theatre Krasny Fakel (Red Torch), Novosibirsk
- Andriy ZHOLDAK, Daniel ZHOLDAK, ON THE OTHER SIDE OF THE CURTAIN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Igor KAPITANOV, THE SEAGULL. SKETCH, Volkov Drama Theatre, Yaroslavl
- Vera MARTYNOV, THE STORM, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Olga NIKITINA, EMPTINESS, TYuZ, Tver
- Maxim OBREZKOV, DUCK HUNTING, Et Cetera Theatre, Moscow
- Nikolai ROSHCHIN, THE RAVEN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Nikolai SIMONOV, UNCLE VANYA, Chamber Theatre, Voronezh
- Viktor SHILKROT, ENOUGH STUPIDITY IN EVERY WISE MAN, Teatr-Teatr, Perm
- Alexander BOROVSKY, LAST RENDEZVOUS IN VENICE, School of Dramatic Art, Dmitry Krymov Laboratory, Moscow
- Svetlana GRIBANOVA, THE STORM, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Yevgeny LEMESHONOK, AK AND HUMANITY, Chamber Theatre, Voronezh
- Elena SOLOVYOVA, SHIP OF FOOLS, Theatre Gran (Edge), Novokuibyshevsk
- Yevgeny GANZBURG, UNCLE VANYA, Chamber Theatre, Voronezh
- Andriy ZHOLDAK, ON THE OTHER SIDE OF THE CURTAIN, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Dmitry ZIMENKO (Mitrich), THE SEAGULL. SKETCH, Volkov Drama Theatre, Yaroslavl
- Dmitry ZIMENKO (Mitrich), EMPTINESS, TYuZ, Tver
- Taras MIKHALEVSKY , MARIA, Drama Theatre, Omsk
- Alexander MUSTONEN, THE BALD-HEADED CUPID, TYuZ, Moscow
- Alexander RYAZANTSEV, UNCLE VANYA, Transpolar Drama Theatre, Norilsk
- Natalia VOROZHBIT, SASHA, TAKE OUT THE RUBBISH, Meyerhold Centre, Moscow
- Vyacheslav DURNENKOV, Maria ZELINSKAYA, PACIFICATION. TELEUT SHORT STORIES, Drama Theatre, Kemerovo and Artistic Group KultProekt, Moscow
- Marius IVAŠKEVIČIUS, RUSSIAN ROMANCE, Mayakovsky Theatre, Moscow
- THE IRON, Karelia Puppet Theatre, Petrozavodsk
- KOLYA`S COMPOSITION, Producer Centre KontArt and Puppet Format Theatre, St. Petersburg
- SAK-SOK, Puppet Theatre, Naberezhnye Chelny
- THE TALE OF THE FISHERMAN AND THE FISH, Puppet and Actor Theatre Skomorokh (Saltimbanco), Tomsk
- THE TALE WITH CLOSED EYES HEDGEHOG IN THE FOG, Moscow Puppet Theatre
- THE SNOW MAIDEN, Puppet Theatre Brodyachaya Sobachka (Pariah Doggy), St. Petersburg
- KHARMS. JOKES. CASES. POETRY, Puppet Theatre, Krasnoyarsk
- THE CHICK, Karlsson Haus Theatre, St. Petersburg
- Alfiya ABDULINA, THE SNOW MAIDEN, Puppet Theatre Brodyachaya Sobachka (Pariah Doggy), St. Petersburg
- Ilgiz ZAYNIEV, SAK-SOK, Puppet Theatre, Naberezhnye Chelny
- Sergei IVANNIKOV THE TALE OF THE FISHERMAN AND THE FISH, Puppet and Actor Theatre Skomorokh (Saltimbanco), Tomsk
- Boris KONSTANTINOV, THE IRON, Karelia Puppet Theatre, Petrozavodsk
- Ruslan KUDASHOV, KHARMS. JOKES. CASES. POETRY, Puppet Theatre, Krasnoyarsk
- Yekaterina LOZHKINA, THE CHICK, Karlsson Haus Theatre, St. Petersburg
- Natalia PAKHOMOVA, THE TALE WITH CLOSED EYES HEDGEHOG IN THE FOG, Moscow Puppet Theatre
- Yana TUMINA, KOLYA`S COMPOSITION, Producer Centre KontArt and Puppet Format Theatre, St. Petersburg
- Viktor ANTONOV, THE IRON, Karelia Puppet Theatre, Petrozavodsk
- Marina ZAVIALOVA, KHARMS. JOKES. CASES. POETRY, Puppet Theatre, Krasnoyarsk
- Sergei IVANNIKOV, THE TALE OF THE FISHERMAN AND THE FISH, Puppet and Actor Theatre Skomorokh (Saltimbanco), Tomsk
- Kira KAMALIDINOVA, KOLYA`S COMPOSITION, Producer Centre KontArt and Puppet Format Theatre, St. Petersburg
- Daria LAZAREVA, THE CHICK, Karlsson Haus Theatre, St. Petersburg
- Alexei MITROFANOV, SAK-SOK, Puppet Theatre, Naberezhnye Chelny
- Yury KHARIKOV, THE SNOW MAIDEN, Puppet Theatre Brodyachaya Sobachka (pariah doggy), St. Petersburg
- Yevgenia SHAKHOTKO, THE TALE WITH CLOSED EYES HEDGEHOG IN THE FOG, Moscow Puppet Theatre
- Lyubov BIRYUKOVA, THE IRON, Karelia Puppet Theatre, Petrozavodsk
- Dmitry BUDNIKOV, THE IRON, Karelia Puppet Theatre, Petrozavodsk
- Anna SOMKINA, Alexander BALSANOV, KOLYA`S COMPOSITION, Producer Centre KontArt and Puppet Format Theatre, St. Petersburg
- CABINET OF CURIOSITIES, Engineering Theatre AKHE, St. Petersburg
- MAX BLACK OR 62 WAYS OF SUPPORTING THE HEAD WITH A HAND, Stanislavsky Electrotheatre, Moscow
- THE YOUNG GUARD, Masterskaya Theatre, St. Petersburg
- THE FIELD, Theatre Post, St. Petersburg
- REFUGEE CONVERSATIONS, The Access Point Festival, St. Petersburg
- THE SNOW MAIDEN, Stary Dom (Old House) Theatre, Novosibirsk
- THE LANGUAGE OF THE BIRDS, Bolshoi Drama Theatre and Anton Tut Ryadom (Anton is nearby) Centre, St. Petersburg
- HERACLES, Bashkir Opera and Ballet Theatre, Ufa
- DOCTOR HAASS, Helikon-Opera, Moscow
- CARMEN, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- KATERINA IZMAILOVA, Bolshoi Theatre, Moscow
- LADY MACBETH OF THE MTSENSK DISTRICT, Opera and Ballet Theatre, Samara
- MANON, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- THE MAID OF ORLEANS, Bashkir Opera and Ballet Theatre, Ufa
- LA DAMNATION DE FAUST, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- LA DAMNATION DE FAUST, Bolshoi Theatre, Moscow
- RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- SALOME, New Opera, Moscow
- SIMON BOCCANEGRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Alexander ANISIMOV, LADY MACBETH OF THE MTSENSK DISTRICT, Opera and Ballet Theatre, Samara
- Valery VORONIN, LA DAMNATION DE FAUST, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Mikhail GYUTTLER, CARMEN, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Teodor KURENTZIS, LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Jan LATHAM-KOENIG, SALOME, New Opera, Moscow
- Artyom MAKAROV, HERACLES, Bashkir Opera and Ballet Theatre, Ufa
- Christopher MOULDS, RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Tugan SOKHIEV, KATERINA IZMAILOVA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Denis AZAROV, DOCTOR HAASS, Helikon-Opera, Moscow
- Konstantin BALAKIN LA, DAMNATION DE FAUST, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Richard JONES, RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Andrejs ŽAGARS, MANON, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Georgy ISAAKYAN, LADY MACBETH OF THE MTSENSK DISTRICT, Opera and Ballet Theatre, Samara
- Yekaterina ODEGOVA, SALOME, New Opera, Moscow
- Alexander TITEL, CARMEN, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Rimas TUMINAS, KATERINA IZMAILOVA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Robert WILSON, LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Peter STEIN, LA DAMNATION DE FAUST, Bolshoi Theatre, Moscow
- Yevgenia AFANASYEVA, Manon Lescaut, MANON, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Nadezhda BABINTSEVA, Joan, THE MAID OF ORLEANS, Bashkir Opera and Ballet Theatre, Ufa
- Ruxandra DONOSE, Eduige, RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Ksenia DUDNIKOVA , Carmen, CARMEN, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Ksenia DUDNIKOVA, Marguerite, LA DAMNATION DE FAUST, Bolshoi Theatre, Moscow
- Taisia ERMOLAEVA, Salome, SALOME, New Opera, Moscow
- Dilyara IDRISOVA, Iole, HERACLES, Bashkir Opera and Ballet Theatre, Ufa
- Irina KRIKUNOVA, Yekaterina Lvovna Izmailova, LADY MACBETH OF THE MTSENSK DISTRICT, Opera and Ballet Theatre, Samara
- Nadja MICHAEL, Katerina Lvovna Izmailova, KATERINA IZMAILOVA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Nadezhda PAVLOVA,Violetta Valéry, LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Elena RAZGULYAEVA, Marguerite, LA DAMNATION DE FAUST, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Lidia SVETOZAROVA , Gretchen, DOCTOR HAASS, Helikon-Opera, Moscow
- Liparit AVETISYAN, Le Chevalier des Grieux, MANON, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Dmitry BELOSELSKY, Méphistophélès, LA DAMNATION DE FAUST, Bolshoi Theatre, Moscow
- Richard BURKHARD, Garibaldo, RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- John DASZAK, Sergei, KATERINA IZMAILOVA, Bolshoi Theatre, Moscow
- David DANIELS, Bertarido, RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Paul NILON, Grimoaldo, RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Saimir PIRGU, Faust, LA DAMNATION DE FAUST, Bolshoi Theatre, Moscow
- Dmitry PYANOV, Herodes, SALOME, New Opera, Moscow
- Dmitry SKORIKOV, Boris Timofeevich Izmailov, LADY MACBETH OF THE MTSENSK DISTRICT, Opera and Ballet Theatre, Samara
- Vladislav SULIMSKY, Simon Boccanegra, SIMON BOCCANEGRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Vitaly FOMIN, Young Haass, DOCTOR HAASS, Helikon-Opera, Moscow
- Ferruccio FURLANETTO, Jacopo Fiesco, SIMON BOCCANEGRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- FRANK BRIDGE VARIATIONS, Bolshoi Theatre, Moscow
- ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- VIOLIN CONCERTO NO 2, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- SHORT TIME TOGETHER, Bolshoi Theatre, Moscow
- ONDINE, Bolshoi Theatre, Moscow
- 3Т, Taya Savina Project, St. Petersburg
- FIVE, nOga (leg) Dance Theatre, Omsk
- THE_MARUSYA, Dialog Dance, Kostroma
- EVERY DIRECTION IS NORTH, Ballet Moskva, Moscow
- FROM THE DEPTHS... (painter Vincent van Gogh), TYuZ, Kazan
- THE BLOOD, PO.V.S.TANZE Company, Moscow
- AT YOUR FINGERTIPS, O'She TheARTe, Vologda
- THEORETICAL MODEL OF ABSOLUTE FREEDOM, Contemporary Dance Theatre, Chelyabinsk
- TEA OR COFFEE, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Pavel KLINICHEV, ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Pavel KLINICHEV, ONDINE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Pavel KLINICHEV, FRANK BRIDGE VARIATIONS, Bolshoi Theatre, Moscow
- Olga GOROBCHUK, FIVE, nOga (leg) Dance Theatre, Omsk
- Anna GARAFEEVA, FROM THE DEPTHS... (Painter Vincent van Gogh), TYuZ, Kazan
- Andrei KAIDANOVSKY, TEA OR COFFEE, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Ilya OSHI, AT YOUR FINGERTIPS, O'She TheARTe Company, Vologda
- Anton PIMONOV, VIOLIN CONCERTO NO 2, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Olga PONA, A THEORETICAL MODEL OF ABSOLUTE FREEDOM, Contemporary Dance Theatre, Chelyabinsk
- Vyacheslav SAMODUROV, ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Vyacheslav SAMODUROV, ONDINE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Alexandra KONNIKOVA, BLOOD, PO.V.S.Tanze Dance Company, Moscow
- Yekaterina KRYSANOVA, Ondine, ONDINE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Taya SAVINA, 3Т, Taya Savina Project, St. Petersburg
- Yekaterina SAPOGOVA, Juliet, ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Marusya SOKOLNIKOVA, THE_MARUSYA, Dialog Dance, Kostroma
- Viktoria TERESHKINA, VIOLIN CONCERTO NO 2, Mariinsky Theatre, St. Petersburg Yekaterina SHIPULINA, FRANK BRIDGE VARIATIONS, Bolshoi Theatre, Moscow
- Albert Alberts, BLOOD, PO.V.S.Tanze Dance Company, Moscow
- Igor Bulytsyn, Mercutio , ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Alexander Merkushev, Romeo, ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Denis Rodkin, FRANK BRIDGE VARIATIONS, Bolshoi Theatre, Moscow
- Denis Savin, SHORT TIME TOGETHER, Bolshoi Theatre, Moscow
- Igor Tsvirko, The Fugitive, ONDINE, Bolshoi Theatre, Moscow
- BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- THE DRAYMAN AND THE KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- THE STORY OF THE HOARSE, Drama Theatre, Samara
- CRIME AND PUNISHMENT, Musical Theatre, Moscow
- Andrei ALEKSEEV, BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- Olga SHAIDULLINA, THE DRAYMAN AND THE KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- Sergei GRITSAI, THE STORY OF A HOARSE, Drama Theatre, Samara
- Andrei KONCHALOVSKY, CRIME AND PUNISHMENT, Musical Theatre, Moscow
- Gennady TROSTYANETSKY, BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- Roman FEODORI, THE DRAYMAN AND THE KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- Maria BJORK, Sonya, CRIME AND PUNISHMENT, Musical Theatre, Moscow
- Elena KAIZER, Maruska, THE DRAYMAN AND THE KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- Viktor KRIVONOS, Apollon Apollonovich Ableukhov, BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- Vladimir MORYAKIN , Kholstomer, THE STORY OF A HOARSE, Drama Theatre, Samara
- Savva REVICH, Mendel Krik, THE DRAYMAN AND THE KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- Vladimir SADKOV, Nikolenka Ableukhov, BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- Vladimir YABCHANIK, Porfiry, CRIME AND PUNISHMENT Musical Theatre, Moscow
- Vladimir GALCHENKO, Prince Serpukhovskoi, THE STORY OF A HOARSE, Drama Theatre, Samara
- Anatoly KOBELKOV, Arie-Leib, DRAYMAN AND KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- Igor SHUMAEV, Alexander Ivanovich Dudkin, BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- Eduard ARTEMIEV, CRIME AND PUNISHMENT, Musical Theatre, Moscow
- Alexander MANOTSKOV, THE SNOW MAIDEN, Stary Dom (Old House) Theatre, Novosibirsk
- Elmir NIZAMOV, FROM THE DEPTHS... (Painter Vincent van Gogh), TYuZ, Kazan
- Alexei SERGUNIN, DOCTOR HAASS, Helikon-Opera, Moscow
- Georgy FIRTICH, BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- Daniil AKHMEDOV, DRAYMAN AND KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- Ferdinand WOEGERBAUER, LA DAMNATION DE FAUST, Bolshoi Theatre, Moscow
- Elena VERSHININA, LA DAMNATION DE FAUST, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Jeremy HERBERT, RODELINDA, Bolshoi Theatre, Moscow
- Oleg GOLOVKO, BELY. PETERSBURG, Theatre of Musical Comedy, St. Petersburg
- Dmitry GORBAS, DOCTOR HAASS, Helikon-Opera, Moscow
- Matt DEELY CRIME AND PUNISHMENT, Musical Theatre, Moscow
- Etel IOSHPA , SALOME, New Opera, Moscow
- Anthony MACILWAINE, ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Alexander ORLOV, THE STORY OF A HOARSE, Drama Theatre, Samara
- Reinis SUHANOVS, MANON, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Robert WILSON, LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
- YASHI, LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Irena BELOUSOVA, ROMEO AND JULIET, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- Arina BOGANOVA, VIOLIN CONCERTO NO 2, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Lilia IMAMMUTDINOVA, FROM THE DEPTHS... (Painter Vincent van Gogh), TYuZ, Kazan
- Kristine PASTERNAKA, MANON, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Elena TURCHANINOVA, THE SNOW MAIDEN, Stary Dom (Old House) Theatre, Novosibirsk
- Joachim BARTH, LA DAMNATION DE FAUST, Bolshoi Theatre, Moscow
- Irina VTORNIKOVA, LA DAMNATION DE FAUST, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- Taras MIKHALEVSKY, DRAYMAN AND KING, TYuZ, Krasnoyarsk
- Robert WILSON, LA TRAVIATA, Opera and Ballet Theatre, Perm
DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION
DRAMA/BEST DIRECTOR
DRAMA/BEST ACTRESS
DRAMA/BEST ACTOR
DRAMA/ BEST SUPPORTING ACTRESS
DRAMA/BEST SUPPORTING ACTOR
DRAMA/BEST DESIGNER
DRAMA/BEST COSTUME DESIGNER
DRAMA/BEST LIGHT DESIGNER
DRAMA/BEST PLAYWRIGHT
PUPPETRY/BEST PRODUCTION
PUPPETRY/BEST DIRECTOR
PUPPETRY/BEST DESIGNER
PUPPETRY/BEST ACTOR-ACTRESS
INNOVATION/BEST PRODUCTION
OPERA/BEST PRODUCTION
OPERA/BEST CONDUCTOR
OPERA/DIRECTOR
OPERA/BEST ACTRESS
OPERA/BEST ACTOR
BALLET/ BEST PRODUCTION
CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION
BALLET/BEST CONDUCTOR
BALLET-CONTEMPORARY DANCE/BEST BALLETMASTER/BEST CHOREOGRAPHER
BALLET-CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTRESS
BALLET-CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTOR
OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION
OPERETTA-MUSICAL/BEST CONDUCTOR
OPERETTA-MUSICAL/BEST DIRECTOR
OPERETTA-MUSICAL/BEST ACTRESS
OPERETTA-MUSICAL/BEST ACTOR
OPERETTA-MUSICAL /BEST SUPPORTING ACTOR/ACTRESS
MUSICAL THEATRE/BEST COMPOSER
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER