RUS/ENG

The 20th edition of the Russian Case will take place from March 28 till April 2, 2019

Curators:
Roman Dolzhansky
Theatre critic, dramaturg, producer
Art director of the NET and Territory Festivals
Deputy artistic director at the Theatre of Nations
Jury Member of the International Ibsen Award
Alexey Kiselyov
Theatre critic, lecturer
Curator of the Forma Festival
Member of the Expert Board of the Golden Mask Festival
Columnist at Afisha Daily
Posts to Teatralny Vors page on Facebook and to the
Twitter account Podozritel.
Anastasia Pauker
Theatre researcher and critic
Columnist at Afisha Daily,
St Petersburg Theatre Journal,
RBK, Teatr. journal and Colta.ru internet portal.


LIST OF GUESTS

PROGRAMME

Praktika Theatre, Moscow
Dmitry Danilov
A MAN FROM THE TOWN OF PODOLSK
SERYOZHA THE DUMB

Director: Marina Brusnikina

Independent producer project
CARLOS SANTA`s MIRROR
Director: Talgat Batalov

Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Music Theatre, Moscow
CONCERTO BAROCCO / WINGS OF WAX / PAJAMA PARTY
Directors: George Balanchine/Jiří Kylián/Andrey Kaydanovskiy

Theatre “Poisk”, Lesosibirsk
based on the poem by Nikolai Gogol
DEAD SOULS
Director: Oleg Lipovetsky

teatr post, St. Petersburg
Pavel Pryazhko
DJ PAVEL
Directors: Ksenia Volkova, Dmitry Volkostrelov, Dmitry Korobkov, Ivan Nikolaev, Maxim Petrov, Alexei Platunov, Dmitry Renansky, Alena Starostina

Praktika Theatre, Moscow
HYPNOS
Director: Oleg Glushkov

TRU Theatre, St. Petersburg
ORDINARY PEOPLE`S PHRASES
Directors: Alexander Artyomov, Nastasia Khrushchyova

Theatre “Globus”, Novosibirsk
based on the novel by Ketil Bjornstad
PIANISTS
Director: Boris Pavlovich

‘Teatr. Na Vynos’ Theatre, St. Petersburg
POE.TRI
Director: Maxim Karnaukhov

Stanislavsky Electrotheatre, Moscow
Songs by Yegor Letov and Yanka Diaghileva
RADIANCE
Director: Philipp Grigoryan

Pushkin Theatre, Moscow
Andrei Ivanov
S_UCHILISCHA (Queen Bitch)
Director: Semyon Serzin

Meyerhold Centre, Moscow
Mikhail Ugarov
SEA. PINES
Director: Sasha Denisova
Choreographer: Konstantin Chelkaev

Gogol Center, Moscow
SHAKESPEARE
Directors: Yevgeny Kulagin, Ivan Yestegneev

TYuZ, Moscow
Luydmila Petrushevskaya
SMIRNOVA’S BIRTHDAY
Director: Alexandra Tolstosheva

Theatre of Nations, New Space, Moscow
Vera Martynov
SOS (The Song of Songs)
Directors: Vera Martynov, Alexei Sysoev, Yekaterina Antonenko, Nikita Chumakov

Binary Biotheatre, Moscow
Luke the Evangelist
THE GOSPELS
Director: Vasily Berezin

Theatre of Nations, Moscow
Konstantin Fyodorov, based on Fyodor Dostoevsky
THE IDIOT
Director: Maxim Didenko

Moscow Art Theatre
Feodor Dostoyevsky, Konstantin Bogomolov
THE KARAMAZOVS
Director: Konstantin Bogomolov

TRU Theatre, St. Petersbur
THE LAST WIND OF THE WILD WEST
Directors: Alexander Artyomov, Nastasia Khrushchyova

Stanislavsky Electrotheatre, Moscow
based on the novel by Thomas Mann
THE MAGIC MOUNTAIN
Director: Konstantin Bogomolov

Drama Theatre, Pskov
Andrei Platonov
THE POTUDAN RIVER
Director: Sergei Chekhov

Open Space Company, St. Petersburg
Yana Tumina, Elena Charnik
THE VILLAGE OF TIGHTROPE WALKERS
Director: Yana Tumina

Moscow Art Theatre
Anton Chekhov
THREE SISTERS
Director: Konstantin Bogomolov

Theatre of Nations, Moscow
Mikhail Durnenkov
UTOPIA
Director: Marat Gatsalov

Russian Institute of Theatre Arts, Yevgeny Kamenkovich and Dmitry Krymov Studio, Moscow
WAR AND PEACE
Director: Oleg Glushkov

Russian Case 2019