+7 (495) 755 83 35
+7 (499) 951 01 51

+7 (499) 951 01 51


GOLDEN MASK NOMINEES
(season 2014 - 2015)

DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION

  • ZHOLDAK DREAMS, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • ALISA, TYuZ, Krasnoyarsk
  • FLIGHT, Vakhtangov Theatre, Moscow
  • BRECHT CABARE, Lensoviet Theatre, St. Petersburg
  • A LULLABY FOR SOPHIE, Drama Theatre, Minusinsk
  • THE LITTLE TRAGEDIES, Russian Drama Theatre of Udmurtia, Izhevsk
  • MASQUERADE. RECOLLECTIONS OF THE FUTURE, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • NUREMBERG, Russian Theatre of Youth, Moscow
  • AN ORDINARY STORY, Gogol Centre, Moscow
  • DRUNK, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • A MIDSUMMER NIGHT`S DREAM, Fomenko Theatre, Moscow
  • A STREETCAR NAMED DESIRE, Drama Theatre, Serov
  • MAN, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • MAURICE'S JUBILEE, Moscow Art Thetare


    DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION

  • BECKETT. PIECES, TYuZ, St. Petersburg
  • WHO'S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF?, TYuZ, Moscow
  • A MONTH IN THE COUNTRY, Drama Theatre, Yaroslavl
  • O-h. LATE LOVE, Dmitry Krymov Laboratory, School of Dramatic Art, Moscow
  • THE SUICIDE, Studio of Theatre Art, Moscow
  • TANYA-TANYA, Gran (Edge) Theatre, Novokuibyshevsk
  • TELLURIA, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • HUMAN USE OF HUMAN BEINGS, Stanislavsky Electrotheatre, Moscow, and Socìetas Raffaello Sanzio, Italy
  • THE BLACK-FACED, Bashkirian Drama Theatre, Ufa
  • ELEMENTARY PARTICLES, Stary Dom (Old House) Theatre, Novosibirsk


    DRAMA/BEST DIRECTOR

  • Airat ABUSHAKHMANOV, THE BLACK-FACED, Bashkirian Drama Theatre, Ufa
  • Semen ALEXANDROVSKY, ELEMENTARY PARTICLES, Stary Dom (Old House) Theatre, Novosibirsk
  • Konstantin BOGOMOLOV, MAURICE'S JUBILEE, Moscow Art Theatre
  • Denis BOKURADZE, TANYA-TANYA, Gran (Edge) Theatre, Novokuibyshevsk
  • Alexei BORODIN, NUREMBERG, Russian Theatre of Youth, Moscow
  • Yury BUTUSOV, FLIGHT, Vakhtangov Theatre, Moscow
  • Yury BUTUSOV, BRECHT CABARE, Lensoviet Theatre, St. Petersburg
  • Dmitry VOLKOSTRELOV, BECKETT. PIECES, TYuZ, St. Petersburg
  • Marat GATSALOV, TELLURIA, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • Kama GINKAS, WHO'S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF? TYuZ, Moscow
  • Sergei ZHENOVACH, THE SUICIDE, Studio of Theatre Art, Moscow
  • Andrii ZHOLDAK, ZHOLDAK DREAMS, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • Romeo CASTELLUCCI, HUMAN USE OF HUMAN BEINGS, Stanislavsky Electrotheatre, Moscow, and Socìetas Raffaello Sanzio, Italy
  • Dmitry KRYMOV, O-h. LATE LOVE, Dmitry Krymov Laboratory, School of Dramatic Art, Moscow
  • Evgeniy MARCHELLI, A MONTH IN THE COUNTRY, Drama Theatre, Yaroslavl
  • Andreas MERZ-RAYKOV, A STREETCAR NAMED DESIRE, Drama Theatre, Serov
  • Andrei MOGUCHIY, DRUNK, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
  • Alexei PESEGOV, A LULLABY FOR SOPHIE, Drama Theatre, Minusinsk
  • Ivan POPOVSKI, A MIDSUMMER NIGHT`S DREAM, Fomenko Theatre, Moscow
  • Kirill SEREBRENNIKOV, AN ORDINARY STORY, Gogol Centre, Moscow
  • Valeriy FOKIN, MASQUERADE. RECOLLECTIONS OF THE FUTURE, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • Pyotr SHERESHEVSKIY, THE LITTLE TRAGEDIES, Russian Drama Theatre of Udmurtia, Izhevsk
  • Tomi JANEŽIĆ, MAN, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg


    PUPPETRY/BEST PRODUCTION

  • THE MAD DAY, OR THE MARRIAGE OF FIGARO, Puppet Theatre, Moscow
  • VANYA, Karlsson Haus Theatre, St. Petersburg
  • SHINING IN THE NIGHT, Gulliver Puppet Theatre, Kurgan
  • THE NOTEBOOK, Puppet Theatre, Perm
  • PANNOCHKA, Puppet and Actor Theatre Skomorokh (Saltimbanco), Tomsk, and Artistic Group KultProject, Moscow


    PUPPETRY/BEST DIRECTOR

  • Vlladimir BIRYUKOV, PANNOCHKA, Puppet and Actor Theatre Skomorokh (Saltimbanco), Tomsk, and Artistic Group KultProject, Moscow
  • Boris KONSTANTINOV, THE MAD DAY, OR THE MARRIAGE OF FIGARO, Puppet Theatre, Moscow
  • Alexei LELYAVSKIY, VANYA, Karlsson Haus Theatre, St. Petersburg
  • Yoichi NISHIMURA, SHINING IN THE NIGHT, Gulliver Puppet Theatre, Kurgan
  • Alexander YANUSHKEVICH, THE NOTEBOOK, Puppet Theatre, Perm


    INNOVATION/BEST PRODUCTION

  • REMOTE MOSCOW, Rimini Protokoll, Germany, and Fyodor Elutin, Moscow
  • SOUNDSCAPES, School of Dramatic Art, Moscow
  • EARTH, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
  • THE TOUCHABLES, Deaf-blind Support Fund So-edinenie (Connection) and Theatre of Nations, Moscow
  • JOURNEY TO THE LAND OF THE JUMBLIES, Oper and Ballet Theatre, Perm


    OPERA/BEST PRODUCTION

  • DON JUAN, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • JOAN OF ARC, Opera and Ballet Theatre, Tchelyabinsk
  • MEDEA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
  • THE QUEEN OF SPADES, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
  • THE QUEEN OF SPADES, Opera and Ballet Theatre, Samara
  • ROMÉO ET JULIETTE, Novaya Opera (New Opera), Moscow
  • SATYAGRAHA, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
  • LE NOZZE DI FIGARO, Bolshoi Theatre, Moscow
  • THE DRILLALIANS. EPISODE II, Stanislavsky Electrotheatre, Moscow
  • THE DRILLALIANS. EPISODE V, Stanislavsky Electrotheatre, Moscow
  • LES CONTES D'HOFFMANN, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • IL TROVATORE, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
  • KHOVANSHCHINA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow


    BALLET/ BEST PRODUCTION

  • STEP LIGHTLY, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
  • UP&DOWN, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg
  • ZEITGEIST, Sergey Danilyan Project, Russia-USA
  • A HERO OF OUR TIME, Bolshoi Theatre, Moscow
  • THE CURTAIN, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
  • WHEN IT WAS SNOWING, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • MINOS, Ballet Moskva (Moscow), Moscow
  • MOZART AND SALIERI, Sergei Danilyan Project, Russia-USA
  • ORANGO/ HYPOTHETICALLY MURDERED, Opera and Ballet Theatre, Perm
  • THE STEEL STEP, Opera and Ballet Theatre, Saratov
  • LA FILLE MAL GARDÉE,Opera and Ballet Theatre, YekaterinburgLA
  • TATIANA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow


    CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION

  • PASTIME PARADISE, Dialogue Dance Company, Kostroma
  • ALLTHATICANBE, Vozdukh (Air) Dance Company, Krasnodar
  • ENCOUNTERS, Contemporary Dance Theatre, Tchelyabinsk
  • IDIOT CAFE, Ballet Moskva (Moscow), Moscow
  • BODIES` MEASURE, Provincial Dances Theatre, Yekaterinburg
  • MY LOVE/MY LIFE, Zonk Dance Company, Yekaterinburg


    OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION

  • VIY, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
  • ALL ABOUT CINDERELLA, Musical Theatre, Moscow
  • HOLLYWOOD DIVA, Musical Comedy Theatre, St. Petersburg
  • MOWGLI, Teatrium On Serpukhovka, Moscow
  • LA BELLE HÉLÈNE, Helicon Opera, Moscow O.HENRY`S CHRISTMAS, Pushkin Theatre, Moscow




Winners 2016
Nominees 2016