GOLDEN MASK WINNERS
(season 2012 - 2013)

    DRAMA
    best large scale production
  • INTRIGUE AND LOVE, Maly Drama Theatre - Theatre of Europe, St. Petersburg

    best small scale production
  • VASSA, Vedogon-Theatre, Zelinograd

    best director
  • Rimas TUMINAS - EUGENE ONEGIN, Vakhtangov Theatre, Moscow

    best actress
  • Alexandra URSULYAK (Shen The, Shui Ta) – THE GOOD PERSON OF SZECHWAM, Pushkin Theatre, Moscow

    best actor
  • Alexei VERTKOV (Venichka) – MOSCOW-PETUSHKI, Studio of Theatre Arts, Moscow

    best supporting actor/actress
  • Era ZIGANSHINA (Grandmother) – ZERO LITURGY, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg

    best designer
  • Alexander BOROVSKIY - INTRIGUE AND LOVE, Maly Drama Theatre - Theatre of Europe, St. Petersburg

    best costume designer
  • Maria DANILOVA - EUGENE ONEGIN, Vakhtangov Theatre, Moscow

    best light designer
  • Denis SOLNTSEV - ONEGIN, Krasny Fakel, Novosibirsk


    PUPPETRY
    best production
  • KILL KAROL, Puppet House, Penza

    best director
  • Boris KONSTANTINOV - CARMEN, Puppet Theatre Teremok, Vologda

    best designer
  • Viktor NIKONENKO - KILL KAROL, Puppet House, Penza

    best actor
  • Andrei NECHAEV, Dmitriy CHERNOV, Alexei SOKOLOV, Khalisya BOGDANOVA (Old señora) - THE OLD SEIGNEUR AND…, Obraztsov Theatre, Moscow

    Drama and Puppet Theatre Jury`s Special Award
  • ONEGIN, Krasny Fakel, Novosibirsk
  • Yury Butusov, productions of THE GOOD PERSON OF SZECHWAM, Pushkin Theatre, Moscow and MACBETH. CINEMA, Lensoviet Theatre, St. Petersburg


    OPERA best production
  • EUGENE ONEGIN, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

    best conductor
  • Jan LATHAM-KOENIG - TRISTAN UND ISOLDE, Novaya Opera, Moscow

    best director
  • Andriy ZHOLDAK - EUGENE ONEGIN, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

    best actress
  • Venera GIMADIEVA (Amina) – LA SONNAMBULA, Bolshoi Theatre, Moscow

    best actor
  • Maxim MIRONOV (Lindoro) – L'ITALIANA IN ALGERI, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow


    BALLET/ CONTEMPORARY DANCE ballet/best production
  • SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    contemporary dance/best production
  • THE RITE OF SPRING, Bolshoi Theatre, Moscow

    best conductor
  • Pavel KLINICHEV - CANTUS ARCTICUS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    best balletmaster/best choreographer
  • Vyacheslav SAMODUROV - SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    best actress
  • Elena VOROBYOVA - SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    best actor
  • Vladimir VARNAVA - PASSENGER, Vladimir Varnava and Maxim Didenko Joint Project, St. Petersburg


    OPERETTA/MUSICAL best production
  • THE LITTLE MERMAID, Stage Entertainment, Moscow

    best conductor
  • Ainars RUBIKIS - MASS, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

    best director not awarded

    best actress
  • Manana GOGITIDZE (Ursula) – THE LITTLE MERMAID, Stage Entertainment, Moscow

    best actor
  • Dmitry SUSLOV (Celebrant/Prayer) – MASS, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk


    BEST COMPOSER
  • Vladimir KOBEKIN - KHOLSTOMER, Chamber Musical Theatre, Moscow

    MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
  • Alexander SHISHKIN - THE RITE OF SPRING, Bolshoi Theatre, Moscow MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
  • Antony McDONALD - L’ENFANT ET LES SORTILÈGES, Bolshoi Theatre, Moscow

    MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER
  • AJ WEISSBARD - EUGENE ONEGIN, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

    Musical Theatre Jury`s Special Award
  • Maxim Yemelyanychev (hammer clavier) LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Perm;

  • Pokiza Kurbonasenova, Adzham Chakoboev, Abdulmamad Bekmamadov, authors and performers, Akyn-opera, Teatr.doc, Moscow

  • Sergei Nevsky (composer), Klaus Luhnstedt (librettist) and creative team of FRANCIS, Operagroup, Moscow


    INNOVATION
  • DISTANT VICINITY, Playwright and Directors Centre, Moscow

    CRITICS AWARD
  • AN IDEAL HUSBAND, Moscow Art Theatre

    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Oleg Basilashvili
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Galina Volchek
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Mark Zakharov
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Eri Klas
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Anna Kuzmina
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Georgy Obukhov
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Nina Urgant
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Klarina Shadko

    SUPPORT OF RUSSIAN THEATRE ART – Academservice
    SUPPORT OF RUSSIAN THEATRE ART – Sergei Chebotaryov, Deputy Head of Administration, Tambov region

    BEST FOREIGN PRODUCTION PRESENTED IN RUSSIA IN 2013 – The Man Outside, Thalia Theatre, Hamburg, Germany

Winners 2014